Praca z dzieckiem dyslektycznym
Wskazówki dla nauczycieli dotyczące pracy z dzieckiem ze stwierdzoną dysleksją rozwojową
Praca z dzieckiem dyslektycznym - .pdf
Start/pomoc-nauczycielom
Wskazówki dla nauczycieli dotyczące pracy z dzieckiem ze stwierdzoną dysleksją rozwojową
Praca z dzieckiem dyslektycznym - .pdf
Pozostając w tematyce pomocy uchodźcom z Ukrainy, zachęcamy wszystkich nauczycieli (i nie tylko) do zapoznania się z załączonymi materiałami. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przygotowały liczne opracownia w tematyce przyjmowania i edukacji uchodźców, z których wybrane opracowania załączamy poniżej.
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
Osiem kroków czyli kilka praktycznych rad
Zrozumieć innych - czyli jak uczyć o uchodźcach
W załączonych poniżej dokumentach znajdziecie Państwo tak istotne w sytuacji wojny w Ukrainie informacje przygotowane przez:
Centrum Edukacji Obywatleskiej - bogaty zbiór zagadnień pogrupowanych w sekcje tematyczne (tekst zawiera mnówstwo pomocnych linków) pomocny przy planowaniu lekcji;
oraz
Materiał rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów i Fundację Wspierania Kultury i Języka Polskiego w formie przewodnika dla nauczycieli - "W polskiej szkole". Zachęcamy do lektury.
Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o wojnie?
"W polskiej szkole" - przewodnik dla nauczycieli
Każda niepełnosprawność jest inna, każde dziecko jest inne, więc z każdym należy pracować zupełnie inaczej. Są jednak pewne zasady uniwersalne, które mogą ułatwić pracę nauczycieli. Jak sobie radzić w różnych sytuacjach sugeruje logopeda Joanna Żukowska
Jak wspomagać nauczycieli w pracy z małym dzieckiem z występującą niepełnosprawnością
Jąkanie stanowi wieloaspektowe zaburzenie komunikacji językowej, o złożonej etiologii oraz szerokim spektrum symptomów: językowych, fizjologicznych, psychologicznych i społecznych. Na co powinien szczególnie zwracać uwagę nauczyciel podpowiada logopeda Krystyna Kordy.
Uczeń jąkający się - pomoc nauczyciela
Mimo, że wszyscy mówimy dużo i narząd głosu może sprostać wygórowanym wymaganiom, to jednak w tej szczególnej grupie zawodowej, jaką stanowią nauczyciele, problemy fonacji występują znacznie częściej. W skrajnych wypadkach mogą przyczyniać się do konieczności rezygnacji z pracy zawodowej. Tym, co wyróżnia nauczyciela spośród innych profesji, jest niewątpliwie jego głos. Jak z niego właściwie korzystać radzi logopeda Urszula Karpińska-Sterkowiec
Słów kilka o głosie nauczyciela
Tzw. wczesna niepłynność mówienia, jąkanie wczenodziecięce, zacinanie się, mogą wyglądać na niepoważny problem, który ustąpi samoistnie. Dla wielu dzieci jest to jednak ogromne utrudnienie w codziennym życiu, które nie zawsze mija samo, czasem potrzebna jest pomoc otoczenia. W materiale znajdziecie Państwo kilka wskazówek, dzięki którym możecie wspierać swoich podopiecznych.
Zaburzenia płynności mowy u dziecka - wskazówki dla nauczycieli
Kilku wskazówek dla nauczycieli przedszkoli pracujących z dzieckiem z niepłynnością mowy udziela logopeda Krystyna Kordy.
Wskazówki dla pracujących z dzieckiem z niepłynnością mowy
W pracy terapeutycznej logopedy najważniejsze jest dążenie do osiągnięcia optymalnej efektywności stanowiącej o zawodowej i osobistej satysfakcji. Służą temu kompetencje zawodowe, czyli wiedza i umiejętności sensu stricto logopedyczne. Nie mniej istotne są inne kompetencje, które podnoszą skuteczność terapii. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem logopedy Joanny Żukowskiej
Kompetencje w pracy logopedy